Проста статистика: у столиці, за офіційними даними, 178 тис ліхтарів, із яких діючих щонайменше 158 тис. Вони споживають приблизно 180 Вт кожен. Якщо їх замінити на світлодіодні вуличні світильники, приміром формату TZ-LSTREET-120, які споживають 130 Вт за годину, то економія на кожні 10 годин роботи – а саме таким є середній термін добового навантаження – становитиме 182 млн кВт на годину за рік.
Увесь парк столичних ліхтарів, таким чином, заощаджуватиме за рік майже 29 млн кВт/год. Якщо прийняти до відома чинний тариф для вуличного освітлення – 2,12 грн за кВт/год, то це 61,5 млн грн економії на рік лише на енерговитратах.
І це ще не все. Давно відома проблема ненадійності та недовготривалості роботи ламп розжарювання. Але мало хто усвідомлює, що елементарна заміна однієї ліхтарної лампи обходиться комунальним службам у 1600 грн. Не менше, ніж раз на рік доводиться міняти бодай одну лампу на ліхтарях. Іноді й частіше, залежно від якості поставки.
Натомість світлодіодні прилади розраховані в середньому на 100 тис годин безвідказної роботи – в середньому це у 10-12 разів довше за традиційні лампи на спіралі.
Візьмемо мінімальний показник: 158 000 х 1600 = 252,8 млн грн щороку. Таким чином, разом із енергозатратами економія лише Києва становитиме близько 315 млн грн у рік.
Експерти Climate Group якось підрахували, що в разі, коли б людство загалом відмовилося від «лампи Яблочкова», замінивши її на світлодіоди по всьому світі, то витрати енергогенерування в глобальному вимірі скоротилися б на 670 млн тон вуглецевих викидів в атмосферу.
Проте економія й надійність – ще не всі бонуси, які несуть LED-випромінювачі. Одна з найголовніших їхніх переваг для громадського освітлення – рівномірний розподіл світлопотоку та максимально повна передача природних кольорів.
Це не лише естетичний ефект – це візуальна динаміка, вкрай потрібна для адекватного сприйняття ситуації автомобілістами. Традиційні лампи, попри високу світловіддачу, мають коефіцієнт передачі кольорів менше 50%. Із часом деградація світлового потоку у червоний бік спектру стає дедалі критичною. Для водіїв це означає додаткову проблему в орієнтуванні на місцевості, коли деталі можуть зливатися з загальним тлом, ставати невиразними.
Цієї вади не мають LED-освітлення. Вони дозволяють як водіям, так і пішоходам, почуватися на дорозі впевненіше. Саме завдяки світлодіодним джерелам випромінення освітлення автобану у нічний час стає рівнішим, рельєф виразнішим.
Отже, для такого мегаполісу як Київ, де спостерігається найжвавіше як для України життя в політико-адміністративній, бізнесовій та громадянській сферах, і проблема безпеки авторуху є одною з найпріоритетніших, світлодіодні технології стають незамінними для відчуття комфорту в нічний час.
Поки що немає аргументованої статистики зміни аварійної ситуації на дорогах після системної заміни ліхтарних приладів, але є переконливі дані щодо енерговитратності та приклад розвинутих європейських країн. Останні не просто перейшли на новий технологічний стандарт, а й заборонили уживання традиційних ламп зі спіраллю розжарювання, щоб якійсь недолугий чиновник «випадково» не закупив начебто дешевші лампи замість ефективних.
Наступний крок за Україною…